Picea pungens 'Iseli Fastigiate' - Torkav kuusk 'Iseli Fastigiate'

  • Tootekood: Picea pungens 'Iseli Fastigiate'
  • Saadavus: Hetkel otsas
  • 18.00€ KM-ga

Kategooria: Okaspuud, Kuused

Ladinakeelne nimi: Picea pungens 'Iseli Fastigiate'. Teine nimi: Hõbekuusk 'Iseli Fastigiate'.

Torkav kuusk 'Iseli Fastigiate' on väga ilus kitsas hõbedane vorm, oksad on suunatud ülespoole. Ta on üsna aeglase kasvuga, näiteks viieaastane poogitud istik on ainult 40-50 cm kõrgune, kümne aastaga kasvab 2 m kõrguseks ja vaevalt 1 m laiuseks. Torkav kuusk 'Iseli Fastigiate' leiti 1965. aastal Oregonis (USA) Iseli puukolis torkava kuuse seemikute hulgast.

Kõrgus:  3-5 m.
Laius:  1,5 m.
Kasvukuju: püstise püramiidja võraga.
Okkad: hallikasrohelised, tugevad ja teravad.
Kasvutingimused: Torkav kuusk 'Iseli Fastigiate' talub linna saastunud õhku, on täiesti külmakindel, aga väga nõudlik valguse suhtes. Okaste värvus tuleb paremini esile päikesepaistelisel kasvupaigal. Eelistab ta viljakamat ja parasniisket mulda.
Kliimatsoon: 4 (-29C...-35C).
Kasutamine: võtab aias vähe ruumi ja sobib hästi väiksemasse aeda nii kuuse madalate tumedaokkaliste sortide kui ka maadjate mändidega.

Muu informatsioon liigi kohta: Torkav kuusk on pärit Põhja-Ameerikast. Euroopasse toodi ta 1863. aastal ja on sellest ajast peale leidnud rohket kasutamist nii metsakultuurides kui ka haljastuses. Praeguseks on tuntud üle 200 torkava kuuse sordi. Torkav kuusk on oma nime saanud eriti torkavate okaste tõttu, mille tipp on lausa nõeljas. Puu on rahvasuus rohkem tuntud hõbekuuse nime all, sest põhiliselt kasvatati puukoolides tema hõbedaokkalisi vorme, mille järele oli kõige suurem nõudlus. Torkav kuusk kasvab suureks puuks, seepärast peab talle aias valima kasvupaiga, kus ka paarikümne aasta pärast kasvuruumi jätkuks.

Haigused ja puudused:  ei ole Torkava kuuse 'Iseli Fastigiate' kasvatamisel tekitanud probleeme.

Kasutatud kirjandus: Rein Sander, Koduaia ilupuud ja -põõsad, Tallinn, Varrak, 2014. Aino Aaspõllu, Okaspuud koduaias, Tallinn, Kodu & aia praktiline aiavihik, Ühinenud Ajakirjad AS, 2015.

Lisa arvamus

Märkus: HTML kood ei ole lubatud!
    Halb           Hea
  • Picea pungens 'Iseli Fastigiate' - Torkav kuusk 'Iseli Fastigiate'