Abies lasiocarpa 'Compacta' - Mäginulg 'Compacta'

  • Tootekood: Abies lasiocarpa 'Compacta' - Mäginulg 'Compacta'
  • Saadavus: Hetkel otsas
  • 18.00€ KM-ga

Kategooria: Okaspuud, Nulud

Ladinakeelne nimi: Abies lasiocarpa 'Compacta'. Teine ladinakeelne nimi - Abies subalpina 'Compacta' ja eestikeelne nimi - Korginulg 'Compacta'.

Mäginulg 'Compacta' on kompaktse ja tiheda võraga ning eriti ilusate hõbedaste okastega sort. Kuna ta on aeglase kasvuga, vanemas eas 2-3 m kõrgune ja kuni 1 m laiune, sobib mõõtmetelt ka väiksemasse aeda. Mägiulg 'Compacta' on ilus nii tumedamate okaspuude taustal kui ka halliokkaliste seltsis. Sort on saadud 1879. aastal Hollandis.

Kõrgus: 2-3 m.
Laius: 1 m.
Kasvukuju: kooniline kompaktse võraga puu/põõsas.
Okkad: hallikas-sinakate okastega.
Kasvutingimused: üks valgusenõudlikumaid nululiike. Mullastiku ja niiskuse suhtes vähenõudlik, eelistab kasvuks parasniiskeid viljakaid muldi. Talub hästi saastatud õhku. Talub pügamist.
Märkused: Mägiulg 'Compacta' on aeglase kasvuga puu/põõsas.
Kliimatsoon: 4 (-29C...-35C).
Kasutamine: ilus solopuu/põõsas. Hästi sobib väiksemasse ja keskmise suurusega aeda. Sobib istutada kokku kõrreliste, pajude, kanarbikkude ja teiste okaspuudega.

Muu informatsioon liigi kohta: Mäginulg on pärit Põhja-Ameerikast. Enamik aianduses levinud sorte on saadud teisendist var. arizonica, mida tema paksu, korkja koore tõttu nimetatakse ka Korginuluks (mõnikord käsitletakse seda ka iseseisva liigina). Liigi 40 sordist on aiandusest eriti hinnatud hõbehallide okastega sordid. Mäginulg kasvab hästi ka niiskemapoolsel kasvupaigal. Ta on külmakindel, kuid võib mõnel kevadel kannatada hiliskülmade läbi.

Haigused ja puudused: tänapäeval on tüütumaid nulgude kahjureid must pahktäi (lad. Aphrastasia pectinatae), kelle olemasolust annavad teada väikseid valged täpid okastel. Tuleb pritsida mõne süsteemse putukamürgiga, näiteks Fastaciga.

Kasutatud kirjandus: Rein Sander, Koduaia ilupuud ja -põõsad, Tallinn, Varrak, 2014. Aino Aaspõllu, Okaspuud koduaias, Tallinn, Kodu & aia praktiline aiavihik, Ühinenud Ajakirjad AS, 2015.

Lisa arvamus

Märkus: HTML kood ei ole lubatud!
    Halb           Hea
  • Abies lasiocarpa 'Compacta' - Mäginulg 'Compacta'
  • Abies lasiocarpa 'Compacta' - Mäginulg 'Compacta'