Picea pungens 'Glauca Globosa' - Torkav kuusk 'Glauca Globosa'

  • Tootekood: Picea pungens 'Glauca Globosa' - Torkav kuusk 'Glauca Globosa'
  • Saadavus: Hetkel otsas
  • 18.00€ KM-ga

Kategooria: Okaspuud, Kuused

Ladinakeelne nimi: Picea pungens 'Glauca Globosa'. Teine nimi: Torkav kuusk 'Globosa' ja Hõbekuusk 'Glauca Globosa'.

Torkav kuusk 'Glauca Globosa' on madal poolkerakujuline vorm, mis vananedes kaotab oma algse, korrapärase kuju ning muutub koonilisemaks. Seetõttu vajab võra korrigeerimist. Kasvab kümne aastaga 0,7-0,8 m kõrguseks ja umbes 0,5 m laiuseks. Tegemist on vana sordiga, mis on saadud 1937. aastal Hollandis. Arvatavasti on levinud mitme veidi erineva kloonina.

Kõrgus: 1,5-2 m.
Laius:  1-1,5 m.
Kasvukuju: ebakorrapärase poolkeraja kasvukujuga kääbuspõõsas.
Okkad: hõbesinised, tugevad ja teravad.
Kasvutingimused: Torkav kuusk 'Glauca Globosa' talub linna saastunud õhku, on täiesti külmakindel, aga väga nõudlik valguse suhtes. Okaste värvus tuleb paremini esile päikesepaistelisel kasvupaigal. Eelistab ta viljakamat ja parasniisket mulda.
Kliimatsoon: 4 (-29C...-35C).
Märkused: eriti huvitav tüvikuna, poogituna alusele 1-2 meetri kõrgusele. Sellistest tüvikpuudest saab koostada huvitavaid gruppe.
Kasutamine: sobib hästi väiksemasse aeda, kiviktaimlasse ja madalamate püsilillede vahele.

Muu informatsioon liigi kohta: Torkav kuusk on pärit Põhja-Ameerikast. Euroopasse toodi ta 1863. aastal ja on sellest ajast peale leidnud rohket kasutamist nii metsakultuurides kui ka haljastuses. Praeguseks on tuntud üle 200 torkava kuuse sordi. Torkav kuusk on oma nime saanud eriti torkavate okaste tõttu, mille tipp on lausa nõeljas. Puu on rahvasuus rohkem tuntud hõbekuuse nime all, sest põhiliselt kasvatati puukoolides tema hõbedaokkalisi vorme, mille järele oli kõige suurem nõudlus. Torkav kuusk kasvab suureks puuks, seepärast peab talle aias valima kasvupaiga, kus ka paarikümne aasta pärast kasvuruumi jätkuks.

Haigused ja puudused:  ei ole Torkava kuuse 'Glauca Globosa' kasvatamisel tekitanud probleeme.

Kasutatud kirjandus: Rein Sander, Koduaia ilupuud ja -põõsad, Tallinn, Varrak, 2014. Aino Aaspõllu, Okaspuud koduaias, Tallinn, Kodu & aia praktiline aiavihik, Ühinenud Ajakirjad AS, 2015.

Lisa arvamus

Märkus: HTML kood ei ole lubatud!
    Halb           Hea
  • Picea pungens 'Glauca Globosa' - Torkav kuusk 'Glauca Globosa'