Picea omorika - Serbia kuusk

  • Tootekood: Picea omorika - Serbia kuusk
  • Saadavus: Hetkel otsas
  • 6.00€ KM-ga

Kategooria: Okaspuud, Kuused

Ladinakeelne nimi: Picea omorika.

Serbia kuusk on üks dekoratiivsemaid okaspuid, eriti oma kitsa võra ja kahevärviliste okaste tõttu. Serbia kuusk avastati alles 1872.a. ja juba 1875. aastast alates kultiveeritakse teda Euroopas. Serbia kuuse kodumaaks on Balkani poolsaar. Ta on meil täiesti külmakindel ja hakkab üsna noorelt käbisid kandma. Need on noorelt punakaspruunid, sügise poole aga kenasti tumedad lillakassinised. Käbid on koondunud puu ladvaossa.

Kõrgus: 15-17 m.
Laius: 2-3 m.
Kasvukuju: kõrge sirgetüveline kitsaskoonusja võraga puu, mis võtab aias vähe ruumi.
Okkad: pealt tumerohelised, alt hõbevalged.
Tingimused: vähenõudlik mullastiku suhtes, kasvab kenasti igal tavalisel mullal, leppides ka kiviste muldadega. Serbia kuusk talub väga hästi linna saastunud õhku. Eelistab päikeselisemaid kasvukohti, kuid lepib ka poolvarjuga.
Kliimatsoon: 2 (-40C...-45C).
Märkused: Eestis hea liik kasvatamiseks tänu oma vastupidavusele ja vähenõudlikusele.
Kasutamine: Serbia kuusk sobib nii suuremasse aeda kui ka väiksemasse aeda näiteks jõulupuuks. Ta on kena nii üksikpuuna kui ka väikese rühmana.

Muu informatsioon liigi kohta: Serbia kuuse iga on küllalt pikk - üle 300 aastat. Viljakandvus algab juba 15-20 aasta vanuselt. Kasv noores eas aeglane, hiljem märksa kiirem. Ka külmakindlus tõuseb koos vanusega. Juurestik hästi arenenud, tungib isegi sügavamale kui männil. Kuigi Serbia kuusk on võrdlemisi varjutaluv, on otstarbekas kasvatada teda vabamas liitudes, mis võimaldab tema dekoratiivsel võral paremini mõjule pääseda. Küllalt nõudlik õhuniiskuse suhtes.

Haigused ja puudused: Serbia kuusk on seen- ja putukkahjureile vastupidav.

Kasutatud kirjandus: Rein Sander, Koduaia ilupuud ja -põõsad, Tallinn, Varrak, 2014. Endel Laas, Dendroloogia, Tallinn, Valgus, 1967.


Lisa arvamus

Märkus: HTML kood ei ole lubatud!
    Halb           Hea
  • Picea omorika - Serbia kuusk